Kardeş Van Kedileri Podyuma Çıkmaya Hazırlanıyor


31 Ekim 2019 tarihinde İstanbul'da başlayacak ve yedincisi gerçekleşecek olan "Uluslararası Kedi Güzellik Yarışması" 200 kedi ırkına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye Kedi Federasyonu ve Mutlu Kedi Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen bu yarışmaya ülkemizden de iki aday var. Su ve Başak ismindeki güzeller güzeli yumoş iki Van kedisi, rakipleriyle birlikte podyuma çıkmaya hazırlanıyorlar.

Bu nadir türlerin nesillerinin tükenmesinden korumak ve onlara konforlu yaşam alanları ile çeşitli sağlık hizmetleri sağlamak amacıyla 1992 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) bünyesinde kurulan Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi, onlarca Van kedisine ev sahipliği yapıyor. Her daim bakımlı ve güzel olan kedilerin arasından özenle seçilen Su ve Başak kardeşler, yarışmaya hazırlanmak için her gün düzenli taranıyor ve özel bakımları yapılıyor.

Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, “Van'dan iki kedi aday gösterildi. Çeşitli sportif faaliyetler, kuaförlük ve beslenme gibi her türlü konsepti içeren bir yarışma olacak… Umuyoruz ki Van kedilerimizden biri bu yarışmada ilk sırada yer alacak.” dedi.

Bu yarışmanın düzenleneceği fuar kapsamında uluslararası düzeyde kediler konusunda etkin insanların katılması bekleniyor. Böylece Van kedisini onlara yeniden tanıtmak için bu yarışma harika bir fırsat gibi gözüküyor.

Van kedileri göreceli olarak daha iri, uzun ve kabarık tüylüdürler. Pamuk gibi bembeyaz bir kürkleri vardır. Gözleri mavi ya da sarı (kehribar) renkli veya iki gözü de farklı renkte olabilir. Bu kedi ırkı, suyu oldukça sever ve adını Van Gölü’nde yüzmesinden alır. Oldukça sevecen ve cana yakın olan Van kedilerini her yıl binlerce hayvansever ziyarete geliyor.


165 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Cats of Istanbul © 2021

Tüm hakları saklıdır.

Popüler Sayfalar

Cats of Istanbul

PATİLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?