İstanbul'da Sahne Dekorları Sıcacık Yuvalara Dönüşüyor


Dünya kaynakları günden güne azalırken, geri dönüşüm bugün her zamankinden daha önemli. Çevremizdeki işe yaramayan şeyleri basitçe çöpe atmak kolay; fakat bu nesneler geri dönüştürülerek birçok farklı alanda kullanılabilir.

İstanbul’da toplam 11 adet şehir tiyatrosu sahnesi bulunuyor. Bu 11 sahnede kullanılan dekorlar ve kostümler ise Harbiye semtinde bulunan atölyelerde üretiliyor.

‘Zero Waste Project’in bir insiyatifi olarak; İstanbul şehir tiyatrolarındaki eski dekorlar bundan sonra sokak hayvanları için barınaklara dönüştürülerek, onlara sıcak birer yuva sunacak.

Normalde bir oyun sahneden kaldırıldığında, kullanılmış sahne dekorları ya bir tarafa konuyor ya da çöpe atılıyor ve yeni dekorlar üretilmeye başlanıyordu. Bugün ise bu durum değişmiş durumda, eski sahne dekorları artık belediyeye ait birçok alanda sokak hayvanlarına yönelik sığınaklar olarak tekrar kullanılmaya başlandı.

Şehirdeki çeşitli parklarda konumlandırılmış kedi evleri, soğuk kış aylarında sokak kedilerine korunma sağlamayı amaçlıyor. Projenin kedi evleri fazı bitirildiğinde geriye kalan dekorlar köpek kulübelerine ve kuş yuvalarına dönüştürülecek.

Anadolu Ajansı’n haberine göre; yıllardır şehir tiyatrosu atölyelerinde çalışan Yusuf Sofuoğlu, sokaklarda yaşayan dört ayaklı güzelliklere yardım etmek için fazladan çalışmaktan mutlu olduklarını söyledi. Atölyenin bir aydır kedi evleri üretmekte olduğunu belirterek, ‘Başka sahne eşyalarına dönüştürülemeyen tahta parçalarını kullanıyoruz. Şimdiye kadar 15 kedi evi ürettik. Sokak hayvanları için evlere dönüştürmek amacıyla eski dekorları kullanmaya devam edeceğiz.’ diyen Sofuoğlu ‘Her şeyi atölyelerde yapıyoruz. Taslak hazırlayıp, kulübeleri boyuyoruz. Gördüğünüz gibi, kedi evleri gerçekten güzeller. Kışın kedilerin bizim yaptığımız evlerde barınacağını düşünmek bize mutluluk veriyor.’ şeklinde konuştu.

Zero Waste Project'i duymuş muydunuz?

Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan tarafından desteklenen ‘Zero Waste Project’, israfı azaltmayı ve günlük hayatın her alanında geri dönüşümü teşvik etmeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de yükselen çevre kirliliği endişeleri üzerine, hükümet seviyesinde de israf yönetimine öncelik verilmeye başlandı. Atık toplama sorumluluğu olan belediyeler, atık yönetimi sistemlerini geliştirdi. Resmi rakamlara göre, yalnızca geçtiğimiz sene satılan 236,000 ton plastik şişeden 140,000 tonu tekrar kullanılmak üzere geri dönüştürüldü.


54 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Cats of Istanbul © 2021

Tüm hakları saklıdır.

Popüler Sayfalar

Cats of Istanbul

PATİLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?