Almanya'nın Artık Bir Sosis-Köpek Müzesi Var


Dakhund, daksund, porsuk köpeği ya da sosis... Yıllardır sosis köpek ırkını sevgi yağmuruna tutanlar için şimdi kutlama zamanı!

Kendileri de birer sosis-köpek hayranı olan Seppi Küblbeck ve Oliver Storz, Dackelmuseum’u - yani şimdiye kadar görüp görebileceğiniz en tatlı sosis-köpeklerin sergilendiği bir müze - inşa ettiler.

Almanya’nın Passau şehrinde açılan Dackelmuseum; oyuncaklar, süs eşyaları, müzik aletleri, el yapımı kuklalar, sosis-köpek posta pulları hatta sosis-köpek şeklinde ekmekler gibi 4500’den fazla sosis-köpek temalı objeye ev sahipliği yapıyor.

Bu sosis-köpek çılgınlığının sanatsal ve coğrafi bir temeli de var elbet. Örneğin Almanya'nın en zengin eyaletlerinden Bavyera’nın sembolü olan sosis-köpek, farklı yüzyıllarda yaşayan bir çok önemli sanatçının da göz bebeği olmayı başarmıştı.

Picasso bir sosis-köpek evlat edinmiş, Andy Warhol Amos ve Archie adında iki sosis-köpekle yaşamış ve David Hockney, ise sosis-köpeğe duyduğu hayranlıkla bir dizi resim yapmıştı.

Bu sebeple bu ilham verici, sembol köpekler için bir müzeye sahip olmak da bizce oldukça meşru görünüyor.

Müzenin yaratıcılarından Küblbeck “Dünya’nın bir sosis köpeği müzesine ihtiyacı var… Dünya’daki hiçbir köpek, Bavyera’nın sembolü olan sosis köpek ile aynı ölçüde bir tanınma veya popülariteye sahip değil.” diyor.

Eğer siz de bir sosis-köpek hayranıysanız veya sanata sanat/patiye pati için ilgi duyanlardansanız, Almanya'ya yolunuz düşerse Dackelmuseum’a mutlaka uğrayın!

Dachshunds Müzesi

Große Messergasse 1, Passau, Almanya Telefon: +49 851 30439


28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Cats of Istanbul © 2021

Tüm hakları saklıdır.

Popüler Sayfalar

Cats of Istanbul

PATİLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?