Doğaya Dost Bir Sanayi İçin *Bizim Sokağın Çocukları*


Dört tane bacakları, dört tane patileri var. Sevildikleri, bakıldıkları zaman ipek gibi tüyleri, parıl parıl neşe ile parıldayan gözleri olur. Havlar, miyavlar, kuyruk sallar, bizi görünce sevinçten üzerimize atlar, televizyon seyrederken gelip koltukta yanımıza kıvrılırlar... Kimdir bunlar? Bu o “çok düşündürücü” bilmecelerden değil. Herkes bildi cevabı. Çünkü onlar her an hayatımızın içinde, salonumuzda, bahçemizde, sokağımızda, mahallemizde dolanırlar… Hayatı bizimle paylaşıp, bizimle sevinip bizimle üzülürler. Bizi sever, kendilerini sevdirmek için şekilden şekle girerler. Onlar bizim akıllı, anlayışlı, duygusal, korumacı ve oyuncu kedi ve köpeklerimiz.

Onlar bizi sevdiklerini her durumda belli ederken, bizler onları sevdiğimizi belli etmek için ne yapıyoruz? Sokakta hasta veya herhangi bir tehlike ile karşı karşıya bir köpek gördüğümüzde yolumuzu değiştirip, ona yardım ediyor muyuz? Veya arabanın çarptığı bir kedi görürsek alıp hemen bir veterinere koşuyor muyuz?

Bu bir umutsuzluk yazısı değil. Bu yazı bir umudun yazısı çünkü yukarıdaki sorulara evet cevabı veren ve daha fazlasını yapan bir çok insanla paylaşıyoruz bu şehri bilmeden... Onlar ismini çok sık duymadığımız kahramanlar... Perihan Duruk da bu kahramanlardan bir tanesi.

Bizim Sokağın Çocukları, Friterm bünyesinde ve Perihan Duruk liderliğinde hayata geçirilmiş, farklı Organize Sanayi Bölgesi(OSB) sınırları içindeki sahipsiz ve kontrolsüz sokak hayvanlarının OSB yönetimleri tarafından koruma altına alınarak sağlıklı ve iyi bakılmalarını sağlayan, mümkün olduğunca doğru süreçlerle doğru insanlar tarafından sahiplendirilmeleri için gayret eden bir sosyal sorumluluk projesi.

İlk proje 2009 yılında İstanbul Deri Organize Sanayii bölgesinde, ikinci proje ise 2011’de Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayii bölgesinde hayata geçirilmiş. “Bizim Sokağın Çocukları” sayesinde bugün 4 OSB’de yüzlerce kedi ve köpek daha iyi besleniyor, daha sağlıklı yaşıyor ve ihtiyacı olan hayvanlar anlaşmalı veterinerler tarafından OSB’lerin içerisinde inşa edilen bakım evlerinde tedavi görüyor.

Proje şu anda İDOSB (İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi), MOSB (Kocaeli Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi), GOSB( Gebze Organize Sanayi Bölgesi) ve GEB KİM ( Gebze Kimya Sanayi Bölgesi) aktif. Diğer sanayi bölgeleri ile de görüşmeler devam ediyor.

OSB’lerde böyle bir projenin varlığından haberdar olmak bize büyük umut verdi. Türkiye’nin 7 bölgesinde 77 şehirde var olan OSB’leri bir yandan ekonomik hayatımızı inşa ederken bir yandan da küçük dostlarımıza sahip çıkartığını görmek hem insanlık adına mutluluk verici bir şey. Umuyoruz ki halihazırda 4 OSB’de devam eden proje önümüzdeki senelerde 77 şehirde bütün OSB’lere yayılır.

Doğaya daha yakın hissetmeniz ve hayvanlara olan sevginizi hiç kaybetmemeniz dileğiyle.

#BizimSokağınÇocukları

117 görüntüleme0 yorum

Cats of Istanbul © 2021

Tüm hakları saklıdır.

Popüler Sayfalar

Cats of Istanbul

PATİLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?