Sokak Hayvanlarının Yaşam Mücadelesi


AA - İstanbul’da sorumsuzca sokağa terkedilmiş bir çok hayvan zor, zalim ve sefil bir hayat sürmek zorunda kalıyor, bazı zamanlar insanların zalim davranışlarına bile maruz kalabiliyorlar.

Terk edilmiş hayvanların, insanların yardımı olmadan hayatta kalabilmeleri ise pek mümkün değil. Özellikle çeşitli hastalıklar, kazalar, açlık, aşırı sıcak ve soğuk havalar sokaktaki hayvanların hayatını tehdit ederken...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Veterinerlik Hizmetleri Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, sokaklarda başıboş dolaşan köpeklerin sayısı 300.000 civarında. İstanbul’un simgesi haline gelen kedilerin sayısı ise 700.000 civarında olduğu tahmin ediliyor.

-o-

Hal böyle iken biz de Cats of Istanbul & Pups of Istanbul olarak minik bir çağrıda bulunalım istedik. Biliyoruz ki hiç birimiz kötü niyetle bir evcil hayvan sahibi olmuyoruz yalnız farkına varmadan sorumsuzluk yapabiliyoruz. Bunu da önlemenin tek yolu realist ve vicdanlı davranmak...

Gerçekçi olun... Bir kedi, köpek veya kuş... Bu hayvanlara bakacak hayat standartlarına veya maddi imkana sahip misiniz? Ne kadar zamanınızı evde geçiriyorsunuz? Mevcut düzeninizde kendi işlerinize yetişebiliyor musunuz? Yaşadığınız binada hayvan beslemeye izin verebiliyorlar mı? Sık seyahat ediyor musunuz? Tatile gittiğinizde ne yapacaksınız aldığınız bu canı? Eğer hasta olursa veterinere götürebilecek misiniz? Ameliyat olması gerekse masraflarını karşılayabilecek misiniz?

Bir evcil hayvan sahibi olmak çok güzel bir şey ama asla kolay bir şey değil. Çok büyük bir sorumululuk duygusuna sahip olmayı gerektiriyor, zaman gerektiriyor, fedakarlık ve yeri geldiğinde para gerektiriyor.

Lütfen gerçekçi bir yaklaşımla kendinize doğru soruları sormadan evcil hayvan sahibi olmayın. Lütfen eşinize, arkadaşınıza çocuğunuza karne, sevgililer günü vb. özel zamanlarda "hediye" olarak evcil hayvan almayın. Eğer bir hayvan sahibi olabilecek bir hayat yaşıyorsanız, maddi durumunuz buna el veriyorsa lütfen önce bir barınak ziyaret edin, mümkünse oradan bir can kurtarın. İnanın en az satın alacağınız bir yavru hayvan kadar sadakatle size bağlanıyorlar.

Ve unutmayın sorumsuzca ve büyük bir bencillikle alıp sokağa attığınız her hayvan, ailesi tarafından terk edilmiş bir çocuk kadar acı çekiyor.

İnanmıyorsanız sokaktaki köpeklerin gözlerine bakın...

Sokak hayvanlarının hayatını kolaylaştırmak için ne yapabiliriz?

Yaz, kış mahallenizin besleme noktalarında (veya evinizin önüne) hayvanlarımızı besleyebilir, özellikle yazın kapınızın önüne koyacağımız bir kap su ile sokak hayvanlarının şartlarını az da olsa rahatlatabilirsiniz.

Barınakların websitelerinde yayınladıkları ihtiyaç listelerini takip ederek, elimizden gelen ayni ve maddi yardımı yaparak bulundukları koşulların iyileştirilmesine katkıda bulunabiliriz.

Sokakta veya arada sırada yapacağımız barınak ziyaretlerinde onlara muhtaç oldukları sevgiyi, şefkati ve ilgiyi göstererek onları mutlu edebiliriz.

Yaralı veya kötü durumda bir hayvan gördüğümüzde 153'ü arayarak hayatlarını kurtarabiliriz.

#Haber

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Cats of Istanbul © 2021

Tüm hakları saklıdır.

Popüler Sayfalar

Cats of Istanbul

PATİLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?