Sevimli Tekirlerin İsimlerini Nereden Aldığını Biliyor Musunuz?


Ülkemiz genelinde evlerde beslenen kedilerin çoğunluğu tekir ve/ya türevidir. Durum böyle olunca Türkiye'de tekir kedi sahiplerinin kedilerine "Tekir" ismi koyması da çok sıkça rastlanan bir durum halini almıştır. Tekir kedi besleyelim veya beslemeyelim biz İstanbullular da sokakta tekir bir kedi gördüğümüzde, onu "Tekir" ismi ile çağırır, severiz. Böyle böyle 'Tekir' ülkemizde yaygın bir kedi ismi haline gelmiştir denilebilir.

Peki kedi severler olarak bu kadar sık kullandığımız "Tekir" kelimesi ne demek, biliyor muyuz?

"Tekir" kelime anlamı itibariyle bir post desenini ifade etmektedir. Tekirler uskumru balığının sırt desenini çağrıştıran koyu renk ve bariz çizgilere sahiptir. Bu tekirlerin bacaklarında ve kuyruklarında eşit aralıklı bilezikleri vardır. Alınlarında M harfi şeklinde desen olabilir. Tekir gözlerinin iki tarafında dışa doğru - adeta sürme çekilmiş gibi - düz ve belirgin çizgiler uzanır.

Kelimenin kökeni ise Latin dillerinde kaplan anlamına gelen "tigris" sözcüğüne dayanır. Çizgili ve benekli kedi postunun kaplan sırtına benzerliğinden "Tekir" kelimesi türetilmiştir. Aynı şekilde "Tekir" latin kökenli İtalyancada, "Gatto Tigrato", Fransızcada "Chat Tigra" ve Almancada "Tiger Katze" olarak ifade edilir.

Adını postundan alan "Tekir" saf değil melez bir kedi ırkıdır aslında. Çeşitli renk tonlarında görülen evcil tekir kediler, Eski Mısır Kedilerinin, Afrika Vahşi Kedisi, (Felis Sylvestris Lybica) ve Avrupa'nın Mahalli Vahşi Kedisi (Felis Sylvestris Sylverstris) ile çiftleşmesinden meydana gelmişlerdir.

Bir çok tarihi kaynakta - özellikle asırlar öncesinin Mısır ve Avrupa tarihi görsel kaynaklarında - benzer kedilerin çizgilerinin soluk ve kesik olduğu gözlemlenmektedir. Uzmanlar tarih boyunca Mısır ve Avrupa kedi türlerinin çiftleşerek bu melez cinsi geliştirildiklerini, ortaya çıkan melez kedilerin desenlerinin ise daha net, uzun ve canlı bir hal aldığı öne sürmektedirler.

Tekir kedilere yabancı dillerde postlarının desen ve renk tonlarına göre de değişik isimler verilmiştir. Bu isimlerin Türkçede pek karşığı yoktur. İngilizcesi "Tabby" olan tekirlerin farklı türleri, bu kelimenin önüne gelen ve tekirin dış görünüşünü betimleyen sıfatlarla anlatılmaktadır. "Mackerel Tabby" (Uskumru desenli tekir) veya "Classic Tabby" (Klasik desenli tekir) ki bu Türkiye'de ve dünyada en yaygın olan tekir türüdür.

İngilizcedeki "Tabby" sözcüğünün çok enteresan bir hikayesi de vardır. Irak'ın başkenti Bağdat'ta bulunan "Attabiye" banliyösünde çok uzun yıllar önce "Attabi" adı verilen, kaplan çizgisi desenli ipek bir kumaş dokunurmuş. İngiltere'de bu kumaş oldukça beğenildiğinden yüksek miktarlarda ihraç edililirmiş. Tekir kedilerin ülkede yaygınlaştığı sıralarda önce diğer Latin kökenli dillerde olduğu gibi tekirler ingilizcede de "Tiger Cat" olarak adlandırılsalarda, zamanla "Tabby" (Attabi'nin bir yansıması olarak) popüler ağızda yaygınlaşmış ve benimsenmiştir.

#Haber

1,271 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Cats of Istanbul © 2021

Tüm hakları saklıdır.

Popüler Sayfalar

Cats of Istanbul

PATİLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?