Goldenların Türkiye'de Başlayan Yaşam Mücadelesine Amerika'da Mutlu Son


Daily Sabah - Amerikan hayvan hakları savunucuları İstanbul'da sahipleri tarafından terk edilmiş Golden Retriever’lara yardım elini uzattı. 200'den fazla Golden, projenin bir parçası olarak ABD’ye gönderildi.

İstanbul, sahipleri tarafından hayvan barınaklarına terkedilen ya da sokaklarda başıboş dolaşan çok sayıda Golden Retriever cinsi köpeğe ev sahipliği yapan bir şehir.

Hayvan hakları sivil toplum örgütü ( STK ), son zamanlarda Golden’ları kalabalık barınaklardan kurtarmak ve onlara Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni bir yuva bulmak için bir kampanya başlattı. Geçen Mayıs ayında Toplam 36 tane Golden İstanbul’dan Atlanta’ya, yeni yuvalarına gönderildi. Hemen ardından Temmuz ayında diğer 15 adet Golden’ın Amerika’ya transferi gerçekleştirildi. Son olarak STK Alabama şubesi toplam 214 Golden Retriever’ı Türkiye’den Alabama eyaletine getirmek için yeni bir kurtarma operasyonu başlattı.

Safkan Golden Retriever’lar 2000'lerin başında Türk sosyete çevresinde hızla gelişen bir modanın kurbanı oldu. Zengin Golden sahipleri, bir süre sonra evcil hayvanlarından sıkılarak onları sokağa bıraktı. Golden’ların bir çoğu çeşitli hayvan barınaklarında kendilerine sığınacak bir yer bulurken, diğerleri hiç alışık olmadıkları bir ortamda, sokaklarda yaşam mücadelesi vermek zorunda kaldılar.

Genellikle nazik ve ılımlı bir yaradılışa sahip olan Golden Retriever cinsi köpekler, sokakta diğer köpekler tarafından hırpalanma ve hatta ölüm riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. Bu durum kamuoyunda büyük tepkilere ve endişelere sebep oluyor.

#Haber

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Cats of Istanbul © 2021

Tüm hakları saklıdır.

Popüler Sayfalar

Cats of Istanbul

PATİLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?