Dünya Hayvanları Koruma Günü


Dünya Hayvanları Koruma Günü 1931'de Floransa'da bir araya gelen ekolojistlerin nesli tükenmekte olan hayvanların vahim durumlarına dikkat çekmek istemeleri üzerine konunun tartışıldığı kanvansiyonda, 4 Ekim olarak ilan edilmiştir.

Dünya Hayvanları Koruma Günü vesilesi ile dünyaya hatırlatılmak istenenler ise şöyledir:

  • Hayvanların dünyadaki varlıklarını kutlamak

  • Hayvanlar alemi ile insanlık arasındaki ilişkiyi kutlamak

  • Hayvanların, insan hayatında oynadıkları - bize dost olmaktan, varlığımıza destek olmaya kadar - çok çeşitli rollerin farkına varmak

  • Hayvanların hayatımızı nasıl zenginleştirdiklerinin farkına varmak ve bunun için şükretmek

Dünya Hayvanları Koruma Günü ile tüm bu maddelere dikkat çekilmesi ve hayvanların varoluş koşullarının - hayvan sever bireylerin, grupların ve kurumların destek ve katkısı ile - dünya genelinde iyileştirilmesi amaçlamaktadır.

Bu özel gün, bugüne kadar dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan hayvan-sever ve hayvan-hakları-savunucusu organizasyonları birleştirmek için güzel bir vesile olmuştur. Dünya Hayvanları Koruma Günü sayesinde her sene farklı ülkeler özelinde hayvan hakları konuları masaya yatırılmakta ve dünyanın tüm hayvanları büyük bir kitlesel hareket tarafından kucaklanmaktadır.

Siz de hayvanları en az bizim kadar seviyorsanız, bugünü hayvan hakları ve hayvanların yaşam koşulları ile ilgili konularda farkındalık yaratmak üzere çevrenizdeki herkese anlatmayı unutmayın.

Dünya Hayvanları Koruma Günü herkesin - din, dil, ırk ve politik duruşu ne olursa olsun - sadece çevresindekilere hayvanların bizlerin ve dünyanın varlığı için önemini vurgulayarak ve/ya hayvanlara olan kişisel sevgisi ve duygularını dile getirerek katkıda bulunabileceği özel bir gün.

Unutmayın ki hiç bir katkı küçük değildir ve neyin, nerede, ne zaman ne kadar büyük bir değişime neden olacağını asla bilemeyiz!

Dünyanın tüm canlılar için daha adil ve yaşanır bir yer olduğunu bir gelecek dileğiyle...

* Özellikle 4 Ekim'in Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak seçilmesinin nedeni ise - tüm hayvanların dilini bildiği ve onlarla konuştuğu rivayet edilen - Aziz Francis'in günü olmasıdır.


3 görüntüleme0 yorum

Cats of Istanbul © 2021

Tüm hakları saklıdır.

Popüler Sayfalar

Cats of Istanbul

PATİLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ?