HİKAYEMİZ

İstanbul Kedileri 2011 senesinde medyada geniş yer kaplayan hayvanlara karşı zulüm haberlerine bir tepki olarak ortaya çıktı.

Projenin kurucusu ve yöneticisi Rana Babaç Çelebi, ilk önce kendi sosyal medya hesabında, daha sonra yarattığı Cats of Istanbul ve Pups of Istanbul sayfalarında paylaştığı resimler ile kedilerimizi ve köpeklerimizi durumsal mikro hikayeler üzerinden konuşturarak insanlar ve hayvanlar arasında empati köprüleri kurmayı amaçlıyordu. Kısaca projenin çıkış amacı hayvan sevgisini popülerleştirerek; toplum genelinde insanların hayvanlara karşı olan davranışlarını iyileştirmekti. 

Zaman içerisinde sosyal medya sayfalarının büyümesi ile daha uzun soluklu farkındalık kampanyaları, kurumsal firmalar ile barınak projeleri ve bilinçlendirme eğitimleri organize etmeye başlayan İstanbul Kedileri; 2018 baharında hizmete giren e-ticaret sitesi ile tüm bu faaliyetlerini daha sürekli, sürdürülebilir ve yaygın kılmak üzere çalışmalarına devam etmektedir.

BAŞKA NE YAPIYORUZ?

Canım yaa (Pek yakında)

 

Çoğu zaman  etki alanı dar sosyal medya hesapları üzerinden sokaktaki canlara yuva, mama ve tıbbi yardım ulaştırmak için canla başla çalışan tüm hayvanseverlere, etkili bir iletişim ve yardım platformu sağlamak istiyoruz. Bu alanlarda çalışan hayvanseverlerin başarı hikayelerinin sayısını arttırmanın ve bu hikayeleri paylaşmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Başka bir isim altında sunacağımız bu platformu önümüzdeki sene içerisinde en azından test modunda açmayı umut ediyoruz.

Rana BABAÇ ÇELEBİ

  • Rana Babaç Instagram
  • Rana Babaç LinkedIn

Aromaterapist, Laborant & Veteriner Tekniker Rana Babaç Çelebi (MSc, Phd.(C)), 1984 yılında İstanbul'da doğmuş Amerikan Robert Kolej'i bitirdikten sonra lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi ve  Amsterdam Vrije Universiteit'ta çift anadal yaparak tamamlamış, Kraliyet bursu ile gittiği İsveç'te Master of Science derecesi almıştır.

 

1999'dan beri Asos Tavaklı İskelesi'nde bulunan tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesinde yetiştirdiği çeşitli tıbbi ve aromatik bitkilerden maserat ve hidrolatlar üreten Rana, son beş senedir Medipol Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayten Altıntaş ile birlikte gittiği Isparta'da, geleneksel usulde gül suyu üretimi öğrenmekte ve yapmaktadır.

 

2017 senesinde Türkiye'nin ilk online tıbbi ve aromatik bitkiler kütüphanesi CerciYusuf.org'u kuran Rana, aynı zamanda 2018 itibariyle eşiyle birlikte Kaz Dağları’nda bulunan 140  dekar arazilerinde endüstriyel ölçekte tıbbi ve aromatik bitkiler üretimine başlamıştır.

 

2019 senesinde Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde "Tıp Tarihi" doktorasına başlamış olan Rana, güzel kokunun sağlık ile ilişkisi üzerine akademik araştırmalar yapmakta, Aromaterapi & Company şirketinde ilgili alanlarda (Bkz. Evcil Hayvanlar için Aromaterapi) danışmanlık vermektedir. 

 

Aromaterapi Derneği, NAHA, Robert Kolej Mezunlar Derneği, WWF ve Buğday Derneği üyesi olan Rana, mümkün olduğu kadar at binmeyi ve egzotik ülkelerde doğa/macera seyahatlerine çıkmayı sever.