HİKAYEMİZ

İstanbul Kedileri 2011 senesinde medyada geniş yer kaplayan hayvanlara karşı zulüm haberlerine bir tepki olarak ortaya çıktı.

Projenin kurucusu ve yöneticisi Rana Babaç Çelebi, ilk önce kendi sosyal medya hesabında, daha sonra yarattığı Cats of Istanbul ve Pups of Istanbul sayfalarında paylaştığı resimler ile kedilerimizi ve köpeklerimizi durumsal mikro hikayeler üzerinden konuşturarak insanlar ve hayvanlar arasında empati köprüleri kurmayı amaçlıyordu. Kısaca projenin çıkış amacı hayvan sevgisini popülerleştirerek; toplum genelinde insanların hayvanlara karşı olan davranışlarını iyileştirmekti. 

Zaman içerisinde sosyal medya sayfalarının büyümesi ile daha uzun soluklu farkındalık kampanyaları, kurumsal firmalar ile barınak projeleri ve bilinçlendirme eğitimleri organize etmeye başlayan İstanbul Kedileri; 2018 baharında hizmete giren e-ticaret sitesi ile tüm bu faaliyetlerini daha sürekli, sürdürülebilir ve yaygın kılmak üzere çalışmalarına devam etmektedir.

BAŞKA NE YAPIYORUZ?

Canım yaa (Pek yakında)

 

Çoğu zaman  etki alanı dar sosyal medya hesapları üzerinden sokaktaki canlara yuva, mama ve tıbbi yardım ulaştırmak için canla başla çalışan tüm hayvanseverlere, etkili bir iletişim ve yardım platformu sağlamak istiyoruz. Bu alanlarda çalışan hayvanseverlerin başarı hikayelerinin sayısını arttırmanın ve bu hikayeleri paylaşmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Başka bir isim altında sunacağımız bu platformu önümüzdeki sene içerisinde en azından test modunda açmayı umut ediyoruz.

Rana BABAÇ ÇELEBİ

  • Rana Babaç Instagram
  • Rana Babaç LinkedIn

2004 yılında Robert Kolej'den mezun oldum. Hollanda'da Uluslararası İşletme Lisans programını tamamladıktan sonra İsveç'te Uluslararası Pazarlama üzerine Master (MSc) yaptım.

 

Discovery Channel, Animal Planet, EuroSport, Disney Channel, MTV, Land Rover, RedBull, WWF ve Impact Hub Istanbul gibi bir çok keyifli markanın Türkiye'de pazarlama ve iletişim projelerini yürüttüm.

 

Şimdi kendi danışmanlık şirketim BrandCritique'de çalışıyor, Asos'ta ailemle beraber bir Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi geliştiriyor ve sosyal girişimlerim Cats (& Pups) of Istanbul ile hayvan sevgisini yaygınlaştırmak, hayvan haklarına dikkat çekmek ve sokak hayvanlarının refahını yükseltmeye yönelik bilinçlendirme ve yardım kampanyaları kurguluyorum.  Ayrıca geçtiğimiz sene Anadolu Üniversitesi "Laborant ve Veteriner Sağlık" programında önlisans programını bitirdim. Halihazırda her hafta bir veya iki gün, bir veteriner hekimin yanında tekniker olarak çalışıyorum.

Kendimi bildim bileli hayatımda hep hayvanlar oldu. Lise yıllarında Lord isimli gri/siyah çok güzel bir kedim vardı. Turşu, Maviş ve Boncuk isimli çok güzel ve akıllı muhabbet kuşlarım... Tavşan baktım. Hamsterlarım oldu. Çok güzel bir Boxer cinsi köpeğim vardı. Bugün Yedikule Hayvan Barınağı'ndan evlat edindiğim Tarçın (2) isimli bir köpeğim, Müzeyyen(6) isimli bir tekirim, Nuri (2) isimli bir kanaryam, Kadir Bey(18), Boncuk(10) ve Mihri (3) isimli üç tane kara kaplumbağam son olarak Masum(4) ve Misket(2) isimli iki tane muhabbet kuşum var.  Ayrıca sokağımızdaki kedi ve  köpekleri, terasımda ise düzenli olarak kumru ve serçeleri besliyorum.

1999'dan beri at biniyorum, seyahat etmeyi, yemek yapmayı ve bahçe işlerini çok seviyorum. Sanat ve aromaterapi özel ilgili alanlarım.